You are currently viewing Co zamierzasz zrobić…? Czyli o budżecie c.d.

Co zamierzasz zrobić…? Czyli o budżecie c.d.

Najlepszym sposobem podejścia do każdego rodzaju kryzysu finansowego jest zapewnienie odpowiedniego budżetu. Ale nie tylko w kryzysie budżet jest nam potrzebny. Niestety wielu ludzi nie używa go, a przez to tak naprawdę nie wiedzą, ile pieniędzy wydają każdego miesiąca!

Jeśli nie masz budżetu, co zamierzasz zrobić?

Czas zacząć teraz – nie jutro, ale teraz!

Nawet jeśli uważasz, że efekty potrwają tylko kilka miesięcy, powinieneś bez zwłoki ogarnąć swoje wpływy i wydatki. Zacznij zapisywać każdy wydany grosz przez co najmniej sześćdziesiąt dni. Pod koniec pierwszych trzydziestu dni z poczynionych zapisów spróbuj wyodrębnić znaczące kategorie, które odnoszą się do Twoich wydatków.

Jednym z największych błędów finansowych, jaki popełniamy, jest preferowanie danego stylu życia. Kiedy okazuje się, że pieniądze z gumy nie są i nie można ich naciągnąć, wierzymy, że to tylko tymczasowe, a za kilka tygodni (po następnej wypłacie?) wszystko wróci do normy. W rezultacie nic nie zmieniamy. Niestety „tymczasowe” zwykle trwa znacznie dłużej, niż się spodziewamy, a wielu z nas popada w kłopoty, nadużywając kart kredytowych, pożyczek „bez BIK” i innych „brzytw ratunkowych”.

Efekt jest taki, że zaczynamy wydawać więcej niż zarabiamy!

Pod koniec pierwszych 60 dni powinieneś dobrze wiedzieć, ile wydajesz w każdej kategorii. Najbardziej oczywistą rzeczą do zrobienia jest upewnienie się, że twoje wydatki są mniejsze niż twoje dochody. Jeżeli suma Twoich wydatków jest większa niż twój dochód, musisz dokładnie przyjrzeć się wydatkom i zmniejszyć je tak, aby były równe lub mniejsze niż twoje dochody.

Wiedza, na co wydajesz jest więc wtedy niezbędna!

Pamiętaj, nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, ale zrób wszystko, aby pozbyć się długów. Bez tego obciążenia  łatwiej będzie postępować naprzód. Pamiętaj, Biblia mówi nam w Księdze Przysłów, że „…sługą wierzyciela jest dłużnik” (Prz 22:7).

Nie pozwól, aby niechęć do zmiany stylu życia doprowadziła Cię do niewolnictwa!

Jeśli nie masz pewności, jak utworzyć budżet i chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co Bóg mówi w Biblii na temat obchodzenia się z pieniędzmi i majątkiem, śledź nasze kolejne wpisy lub skontaktuj się z nami.

I jeszcze gorąca prośba do małżonków – niech to będzie Wasza wspólna decyzja, przegadana, przemodlona – WSPÓLNA!!! W pojedynkę niewiele zdziałacie. /A o wartości wspólnej modlitwy też jeszcze będzie 😉/.

Poślij dalej

Dodaj komentarz