You are currently viewing Rodzina 500+ od 1 lipca 2019 na wszystkie dzieci

Rodzina 500+ od 1 lipca 2019 na wszystkie dzieci

Od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze znane powszechnie jako 500+ będzie przysługiwało na wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na to, jakie dochody ma dana rodzina.

Istotna zmiana w programie Rodzina 500+

Do tej pory, aby pierwsze dziecko mogło być objęte programem 500+, dochód na jednego członka rodziny nie mógł przekraczać kwoty 800,00 zł lub 1200,00 zł, jeżeli członkiem rodziny było dziecko niepełnosprawne. Od 1 lipca br. próg ten zostanie jednak zlikwidowany i programem zostaną objęte wszystkie dzieci. Procedura będzie więc dużo prostsza, a co najważniejsze – wiele rodzin dostanie kolejny niezły zastrzyk gotówki.

Jak i do kiedy składać wnioski na Rodzina 500+?

Według informacji dostępnych na stronie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach będzie można składać online od 1 lipca (poprzez kanał bankowości elektronicznej, portal Emp@tia lub portal PUE ZUS), a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (w urzędzie lub listownie pocztą). Aby pierwsze dziecko mogło uzyskać prawo do świadczenia 500+ od 1 lipca, rodzic dziecka musi złożyć wniosek w okresie od 1 lipca 2019 r. do 30 września 2019 r. Jeśli zrobi to odpowiednio wcześniej – pieniądze mogą zasilić budżet rodzinny już w lipcu, a jeśli będzie zwlekać (byle nie dłużej niż do 30 września), to i tak otrzyma pieniądze, z wyrównaniem od lipca, tyle, że w późniejszym terminie. Złożenie wniosku po 30 września będzie skutkować otrzymaniem świadczenia od miesiąca, w którym to nastąpiło, a więc 500+ za lipiec, sierpień i wrzesień przepadnie. Nie warto więc zwlekać.

Co zrobić, jeśli masz już 500+ na drugie i kolejne dziecko?

Obecny program Rodzina 500+ trwa do 30 września 2019 r., pokrywa się więc z nowym programem, który objął wszystkie dzieci. Ale nie ma się co martwić. Składamy od 1 lipca 2019 r. jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci. W efekcie pierwsze dziecko, którego 500+ nie obejmowało, otrzyma od 1 lipca prawo do świadczenia, a jego rodzeństwo będzie miało kontynuację od 1 października br.

Uproszczona procedura

W związku z tym, że zniesione zostaje kryterium dochodowe, rodzice nie będą już musieli do wniosku załączać dokumentów potwierdzających sytuację dochodową. Formularz wniosku będzie znacznie uproszczony i skrócony. Uprości to także składanie wniosku drogą elektroniczną. Także informacja o przyznaniu świadczenia będzie wydana szybciej, bo będzie mniej pracochłonna. Organ przyznający świadczenie Rodzina 500+ wyśle wnioskodawcy na podany we wniosku adres poczty elektronicznej informację potwierdzającą przyznanie świadczenia, a jeśli adresu e-mail nie będzie, to informację o przyznaniu świadczenia będzie można odebrać w postaci papierowej.

Jak zagospodarować dodatkowe 500+?

Pomysłów może być wiele i zależeć to oczywiście będzie od ogólnej sytuacji finansowej rodziny. Warto więc mieć wiedzę na ten temat, czyli prowadzić budżet domowy. Wtedy z łatwością „pokierujemy” dodatkowym dochodem, czy to spłacając szybciej dług, czy budując fundusz awaryjny, czy organizując dzieciom dodatkowe zajęcia, które do tej pory nie były osiągalne. Myślę, że warto sprecyzować konkretny cel, aby uniknąć sytuacji, w której pieniądze po prostu w niekontrolowany sposób „gdzieś” się rozejdą.

Pozdrawiam serdecznie,

podpisS

Czy ten artykuł jest dla Ciebie pomocny?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach o wierze i finansach. Twój adres jest u nas bezpieczny.

    Dodaj komentarz