You are currently viewing Postanowienia noworoczne 2019r.

Postanowienia noworoczne 2019r.

Początek roku to dla wielu z nas okres, w którym podejmujemy tzw. „noworoczne postanowienia”. Najczęściej dotyczą one chęci utraty wagi, podjęcia ćwiczeń fizycznych, zmiany diety i sposobu odżywiania, a zdarza się, że myślimy także o poprawie sytuacji finansowej. „Słomiany zapał”, który niestety często się w tym momencie uaktywnia, powoduje, że większość z tych postanowień nie będzie trwać dłużej niż dwa miesiące. Powodem, dla którego są one tak krótkotrwałe, jest fakt, że na początku są one złymi postanowieniami – brzmią dobrze, ale nie można ich podjąć.

Co chcesz zmienić?

Jeśli twoje postanowienia dotyczą finansów, zamiast typowych „Chcę lepiej zarządzać swoimi finansami”, określ je w sposób, który definiuje określony cel, ramy czasowe i działanie. Im bardziej jesteś konkretny, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz trzymać się swoich decyzji. Poniżej znajdują się pomocne wskazówki dotyczące tworzenia postanowień i wytrwania w ich realizacji:

  • Sprawdź, dlaczego chcesz wprowadzić tę zmianę. Niezależnie od tego, czy jest to związane z Twoimi finansami czy zdrowiem, określ dokładnie, dlaczego to robisz. Czy to dlatego, że uważasz, że powinieneś? Czy czujesz presję, aby dokonać zmiany? Czy naprawdę chcesz się zmienić? Co masz w sercu? Jak zmieni się Twoje życie?

Budżet czy plan wydatków?    

  • Opisz postanowienie w przyjazny dla siebie sposób. Używaj słów, które lubisz. Na przykład, jeśli słowo „budżet” Cię przeraża, użyj innego terminu, takiego jak np.: „plan wydatków” lub „domowe finanse”. Jeśli opis będzie dla Ciebie zachęcający i przyjazny, stanie się bardziej prawdopodobne, że to zrobisz.

Liczy się konkret!   

  • Bądź konkretny i wyznaczaj mierzalne cele. Na przykład nie zapisuj: „Chcę lepiej radzić sobie z moimi finansami”. Bądź konkretny: „Chcę zaoszczędzić ok. 100 zł miesięcznie, aby 1 stycznia 2020r. posiadać fundusz awaryjny o wartości nie mniejszej niż 1000 zł.” Jest to wymierne, możliwe do wykonania i ma określone ramy czasowe.
  • Znajdź osobę wspierającą. Jeśli jesteś w związku małżeńskim, przedyskutuj swoje cele ze współmałżonkiem i wspólnie je zrealizujcie. Jeśli jesteś samotny, znajdź przyjaciela lub krewnego i podziel się z nimi swoimi celami, a także znajdź sposób dzielenia się swoimi postępami przez cały rok.

Najlepszym sposobem na zmaterializowanie postanowień jest włączenie w nie Boga i polecanie ich w modlitwie. Kiedy stajesz się dobrym szafarzem swoich finansów i bierzesz odpowiedzialność za mądre wydawanie pieniędzy, Bóg wynagrodzi Cię poprzez poczucie spokoju, radości i wzrostu wiary. Pamiętaj, że Bóg odgrywa najważniejszą rolę we wszystkich aspektach naszego życia – pomoże Ci zatem także uporządkować Twoje finanse.

Jeśli chcesz się zainspirować do działania lub potrzebujesz pomocy, przejrzyj nasze artykuły oraz zasobnik, gdzie znajdziesz planów wydatków i dużo pomocnych wskazówek.

„…co się tyczy poprzedniego sposobu życia – trzeba porzucić dawnego człowieka, który ulega zepsuciu na skutek zwodniczych żądz, odnawiać się duchem w waszym myśleniu i przyoblec człowieka nowego, stworzonego według Boga, w sprawiedliwości i prawdziwej świętości”

(Ef 4: 22-24)

„… odnawiać się duchem w waszym myśleniu i przyoblec człowieka nowego …”. – Te potężne słowa warto rozważyć, gdy wkraczamy w nowy rok.

Serdecznie pozdrawiam,

podpisS

Czy ten artykuł jest dla Ciebie pomocny?

Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach o wierze i finansach. Twój adres jest u nas bezpieczny.

    Dodaj komentarz