• POWITANIE
 • Lekcja 1 - Majątek
 • Lekcja 2 - Wsparcie
 • Lekcja 3 - Dług
 • Lekcja 4 - Narzędzia
 • Lekcja 5 - Rachunki
 • Lekcja 6 - Budżet
 • Lekcja 7 - Wiedza
 • Kalkulatory i Arkusze

LEKCJA 1

Stan posiadania – co mamy i ile to jest warte?

Czy wiecie, że mamy biblijny obowiązek monitorowania stanu naszych finansów i dbania o nie?

Księga Przysłów 27,23 mówi, że powinniśmy znać dobrze potrzeby swego drobnego bydła i zwracać uwagę na trzodę.

Tysiące lat temu bogactwo mierzono inaczej niż dziś. Oczywiście nie mieli papierowych pieniędzy, ale nie tylko srebro i złoto służyły jako wskaźniki bogactwa.

Jeśli spojrzycie na Księgę Rodzaju 13,2, to jest napisane:

„A był Abram już bardzo zasobny w trzody, srebro i złoto”.*

Czy to nie interesujące, że w tym wersecie inwentarz żywy (trzoda) jest wymieniony PRZED srebrem i złotem, które określają jego bogactwo?

Chodzi nam o to, że współcześnie mało kto może pochwalić się posiadaniem trzody, więc nie jest to dla nas miara majątku. Ale idąc tropem Prz 27,23 naszą trzódką do ogarnięcia mogłyby stać się nasze pieniądze, jako miara naszego majątku, a przywołany werset mógłby zabrzmieć następująco: „zwracaj uwagę na swoje pieniądze i wiedz, co się z nimi dzieje”.

Na wszelki wypadek, gdybyście potrzebowali więcej dowodów, sprawdźcie przypowieść o talentach, ponieważ jest to fantastyczna ilustracja biblijnego szafarstwa i naszej roli jako zarządców powierzonych nam dóbr.

Wartość Netto. Czym jest i jak ją obliczyć?

Określenie waszej Wartości Netto może być dobrym argumentem za rozpoczęciem budowania budżetu domowego. Ale gdyby był to dla Was zbyt duży krok, przynajmniej zacznijcie śledzić swoją Wartość Netto raz w roku. Nie będziemy Was na siłę przekonywać do prowadzenia budżetu 😊. Ufamy, że przyjdzie czas, że zechcecie to po prostu zrobić.

Nie martwcie się, samo policzenie Wartości Netto, chociaż nazwa może brzmi nieprzyjaźnie, jest niezwykle łatwe i nie zajmie Wam dużo czasu.

Instrukcja krok po kroku, jak obliczyć i śledzić wartość netto.

Kliknijcie w powyższy obrazek i pobierzcie przygotowany formularz. Jeżeli wolicie zrobić to na kartce papieru, proponujemy Wam szablon tekstowy.

Usiądźcie i spokojnie zastanów się, co stanowi Wasz majątek. Dom, mieszkanie, samochód, rower? Zegarek, biżuteria? Może jakieś akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, polisy na życie? Sprzęt RTV, AGD? Oszczędności? Jakieś inne wartościowe rzeczy? Generalnie wszystko, co możecie sprzedać. Uważamy, że rozsądnie jest postawić pewną granicę i nie brać np. rzeczy o wartości poniżej 500 zł. Ok, możecie założyć, że ktoś to coś kupi od Was na Allegro czy OLX. Jeśli jest tego więcej, zbierzcie to wszystko po prostu w jedną kategorię, szacując, za ile można by to sprzedać.

Aby ocenić wartości domu, mieszkania czy działki, możecie skorzystać np. z serwisu gratka.pl i sprawdzić, w jakiej cenie sprzedają się nieruchomości w Waszej okolicy. W przypadku samochodu możecie sprawdzić serwis otomoto.pl. W przypadku wszystkich rachunków bieżących, oszczędnościowych i inwestycyjnych możecie sprawdzić saldo online lub po prostu skorzystać z ostatniego wyciągu.

Wypiszcie je wszystkie w arkuszu Składniki majątku lub na kartce. Nie musicie podawać dokładnej wartości – jeśli wiecie, co ile jest warte, to super, ale jeśli nie, to wpiszcie orientacyjną kwotę.

Podsumowanie składników majątku znajdziecie w arkuszu Osobisty majątek netto, a jeśli macie to na kartce, to weźcie kalkulator, podsumujcie i zapiszcie obliczoną kwotę.

Teraz trochę mniej przyjemna lista – wypełnijcie arkusz Zadłużenie (na kartce – Lista Twoich Długów).

Zbierzcie potrzebne informacje o wszystkich Waszych kredytach, pożyczkach, zadłużeniach na karcie kredytowej, limicie na koncie (jeśli jest wykorzystany) itp. Wpiszcie je do arkusza lub na kartce.

Ich podsumowanie znajdziecie ponownie w arkuszu Osobisty majątek netto, a na kartce po prostu podsumujcie i zapiszcie kwotę.

Spójrzcie teraz na wykres kołowy – widać na nim stan Waszgo majątku. Czego jest więcej? Aktywów (zielone), czy Długu (pomarańczowe)?

Dlaczego warto śledzić Wartość Netto?

Wasza wartość netto daje Wam prawdziwy i dokładny obraz Waszej obecnej sytuacji finansowej w bardzo prosty sposób.

Łatwo jest założyć, że posiadanie dobrej pensji oznacza, że będziecie dobrze radzić sobie finansowo, ale często to po prostu NIE jest prawdą.

Z drugiej strony niektórzy ludzie zakładają, że ich niska pensja oznacza, że są skazani na porażkę finansową. To też NIE jest prawdą.

Wasza wartość netto pokazuje, co AKTUALNIE dzieje się z Waszymi pieniędzmi, w przeciwieństwie do tego, co myślicie lub macie nadzieję, że się dzieje.

Dlaczego mierzyć Wartość Netto, a nie wartość Długu?

Głównym powodem, dla którego uwielbiamy używać Wartości Netto jako miernika postępu finansowego, a nie kwoty zadłużenia, jest to, że jest to bardziej zachęcające.

Kiedy śledząc postępy, patrzycie na swoją kwotę długu, widzicie tylko obraz spłaty tych długów.

A Wartość Netto rośnie z każdą dobrą decyzją finansową, którą podejmiecie i to jest superowe.

Możecie zwiększyć swoją Wartość Netto, wykonując np. następujące czynności:

 • Spłacanie kart kredytowych lub kredytów samochodowych
 • Nadpłacanie kwoty kredytu hipotecznego
 • Kupno nieruchomości
 • Odkładanie na IKZE, IKE
 • Posiadanie PPK
 • Budowa funduszu awaryjnego
 • Kupowanie udziałów w funduszach inwestycyjnych lub kupno akcji spółek wypłacających dywidendy
 • Albo po prostu wydawanie mniejszej ilości pieniędzy!

Jest o wiele więcej rzeczy, które możecie zrobić, aby zwiększyć waszą Wartość Netto, ale te powyżej wymienione wydają się dość powszechne.

Zmienia się sposób, w jaki myślicie o decyzjach zakupowych

Drugim powodem, dla którego lubimy używać Wartości Netto do śledzenia naszych postępów, jest odkrycie, że pomaga to zmienić sposób myślenia o naszych decyzjach zakupowych.

Jedną z najcenniejszych lekcji finansowych, której się nauczyliśmy, jest ta, że powinniśmy wydawać nasze pieniądze w większości na rzeczy, które pozwolą „zachować gotówkę w kieszeni”.

Powinny więc (te rzeczy 😊) przynajmniej:

 • zachować swoją wartość,
 • ale jeszcze lepiej, powiększać swoją wartość
 • a najlepiej, żeby zwiększały wartości i zapewniały dodatkowy dochód.

Z drugiej strony powinniśmy unikać kupowania rzeczy, które chcą „wyciągnąć gotówkę z kieszeni”. Tak się składa, że to większość rzeczy, na które większość z nas wydaje pieniądze. 😊

Kupując ubrania, żywność, elektronikę, dekoracje, samochód, bilet do kina, (generalnie) używacie gotówki na coś, co traci na wartości, a tym samym zmniejsza waszą Wartość Netto.

Oto przykłady:

 • Wydanie 200 zł na nowe ubrania
 • Obiad w restauracji za 50 zł/os
 • Bilet na mecz reprezentacji
 • Nówka BMW

Pomyślcie, za ile będzie można sprzedać każde z nich za 2 -3 lata. Część traci swoją wartość od razu, jak np. zjedzony obiad (nawet ten bardzo smaczny 😊), a część podlega amortyzacji, więc 2 -3 lata później nie będą warte tego, ile za nie zapłaciliście (np. samochód wg. różnych raportów traci po 3 latach ok 30-40% ze swojej pierwotnej wartości).

Oczywiście, w życiu chodzi o coś więcej niż Wartość Netto, więc nie można uniknąć wydawania pieniędzy na amortyzację aktywów, ale można uniknąć wydawania WSZYSTKICH swoich pieniędzy na amortyzację aktywów. To jest kluczowe.

Dlaczego więc wiele osób nie radzi sobie z finansami?

Ponieważ wydają wszystkie swoje pieniądze na rzeczy, które tracą na wartości. A świat zanurzony w konsumpcjonizmie wcale nie pomaga… Bo przecież musisz mieć nowy TV, nowy telefon, nowe gadżet itp. itd. Kiedy zaczniecie kupować rzeczy, które zyskują na wartości, zaczynacie powoli toczyć niby-kulę śniegową, która po prostu rośnie i rośnie, szybciej i szybciej (kto robił kiedyś bałwana, ten wie! ⛄😊; a do śniegowej kuli, ale w trochę innym wydaniu wrócimy jeszcze w Lekcji 4).

Dobra, nie stawiajmy wozu przed koniem 😊. Więc wróćmy do naszej Wartości Netto. Powodem, dla którego o tym wspominamy, jest to, że chcemy, abyście myśleli o końcowym wyniku każdej decyzji o zakupie.

Zakup rzeczy wymienionych powyżej (lub podobnych) nie musi być błędem, ale najważniejsze, aby przed zakupem „zatrzymać się”, pomyśleć i zdecydować, a nie tylko poddawać się temu, na co „macie ochotę”.

Wartość Netto będzie odzwierciedlać każdą decyzję o zakupie, którą podejmiecie – dobrą lub złą – i jako taka jest najbardziej zachęcającym i prostym spojrzeniem na nasz postęp finansowy.

Jak śledzić Wartość Netto?

Są dwa sposoby, którymi możecie śledzić waszą Wartości Netto. Wystarczy, że raz na pół roku podsumujecie w pliku lub na kartce swój majątek i swój dług. Oczywiście możecie robić to częściej, zwłaszcza gdy zachodzi jakaś ważna dla Waszych finansów zmiana, np. spłacenie kredytu, lub wpadnie spadek po wuju 😊. Jeśli użyjecie pliku, to w arkuszu Twoja Wartość Netto w czasie wpiszcie datę wykonania obliczeń i kwotę, która wyszła z obliczeń – pole Majątek Netto w arkuszu Osobisty Majątek Netto.

Jeżeli wolicie kartkę i długopis, to gromadźcie w „dobrym miejscu” swoje obliczenia wykonane ręcznie i zacznijcie budować wykres, zaznaczając na osi Y wartości, a na osi X datę zapisu. Następnie łączcie kolejne punkty kreską i sprawdzajcie, w jakim kierunku zmierza.

Co dalej?

Kiedy po raz pierwszy obliczyliśmy naszą Wartość Netto, to wyszło nam niecałe 60 tysięcy zł. To otworzyło nam oczy. Wiedzieliśmy, że mamy długi (nie wszystkie swoje – więcej tutaj), ale ta wartość dała nam sporo do myślenia. Zatem, niezależnie od tego, jaka wyszła Wam kwota, spójrzcie na nią, jako na punkt wyjścia. Od tego momentu – jesteśmy pewni – będzie stale rosła 📈❤.

Kiedy w kolejnym roku z Bożą pomocą pozbyliśmy się jednego z długów, nasza suma wzrosła o prawie 15 000 zł! Byliśmy bardzo podekscytowani tym faktem! W kolejnych latach, kiedy współpracując z Panem, „naprawialiśmy” nasze finanse, obserwowaliśmy, jak wykres Wartości Netto pnie się w górę.

Pamiętajcie – jeśli zwiększacie swoje aktywa, podejmując dobre decyzje zakupowe lub minimalizując zadłużenie, Wasza Wartość Netto będzie rosła!

Inspiracja 💡💎

„Być wolnym od uzależnienia mamoną, dzielić się z innymi,
pilnować, żeby dobrze zarządzać tym, co jest
i żeby dzięki tym pieniądzom, które są mniejsze czy większe,
stawać się lepszym, a nie małym człowiekiem”.
ks. Wojciech Węgrzyniak

 

Zadanie domowe ⏰📚

Waszym zadaniem domowym na dzisiejszy wieczór jest obliczenie wartości netto przy użyciu arkusza kalkulacyjnego lub kartki papieru.

|POBIERZ ARKUSZ

|POBIERZ WZÓR LISTY|

*) – jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie teksty z Pisma Świętego pochodzą z IV lub V wydania Biblii Tysiąclecia. Tekst Biblii Tysiąclecia jest oficjalnym tekstem Kościoła w Polsce zatwierdzonym do stosowania w liturgii